W Dniu bez opakowań foliowych zachęcamy naszych pasażerów do zmiany swoich codziennych nawyków i w ten sposób do zadbania o środowisko naturalne. Wyrzućmy ze swojego życia plastikowe opakowania albo chociaż ograniczmy do minimum korzystanie z nich, a będzie się nam wszystkim żyło dużo lepie i zdrowiej.    

Warszawska Kolej Dojazdowa od lat angażuje się w kształtowanie proekologicznych postaw m.in. poprzez  udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu, którego częścią jest Dzień bez samochodu, czy w Światowym Dniu Ziemi. W tym roku, przy okazji „Dnia bez opakowań foliowych” WuKaDka zachęca również do ograniczenia wykorzystywania opakowań z tworzyw sztucznych w życiu codziennym. Opakowania te są wszechobecne, bo trwałe i dostępne na każdym kroku. Używamy ich nie zastanawiając się jak nasze wybory wpływają na środowisko. A musimy być świadomi tego, że rozkład torebki foliowej trwa od 100 do nawet 400 lat i przez ten cały czas uwalniane są szkodliwe substancje chemiczne. Zdarza się też tak, że plastik trafia niestety do domowych pieców tworząc w trakcie spalania rakotwórcze dioksyny i furany, a także do lasów i do wód zagrażając zwierzętom tam żyjącym.

Statystyki pokazują zatrważające dane, z których wynika, że rocznie na Polski rynek trafia około 6 mln ton opakowań z czego jedynie 8% jest powtórnie przetwarzanych. Szacuje się, że co roku do mórz i oceanów trafia od 4,8 mln ton do nawet 12,7 mln ton plastiku. A przecież folia to bardzo dobry materiał do ponownego użycia, który może być wykorzystany do produkcji nowych opakowań, worków na śmieci i wielu innych przedmiotów tworzyw sztucznych. Wystarczy tylko bardziej świadome i ekologiczne działanie do czego WuKaDka z całego kolejowego, ekologicznego serca gorąco namawia! Dzięki zmianie naszych nawyków i przyzwyczajeń możemy ograniczyć a w rezultacie zatrzymać proces „zalewania” świata opakowaniami plastikowymi, które niszczą przyrodę i zagrażają zdrowiu oraz życiu ludzi i zwierząt.

Już czas zmienić swoje nawyki aby zadbać o nas, o naszą planetę i przy okazji  „Dnia bez opakowań foliowych” podjąć wyzwanie wraz z WuKaDką by powiedzieć NIE dla plastiku.

To proste! Zacznijmy już dziś!

Ograniczmy wykorzystywanie w życiu codziennym opakowań foliowych, przyniesie to pozytywne efekty dla przyrody i pozwoli chronić zdrowie nasze i naszych najbliższych ?.

 

podejmij eko wyzwanie z wukadką 1