Aktualne zasady i ograniczenia związane z koronawirusem (aktualizacja od 27 lutego) - szczegóły w AKTUALNOŚCIACH.

Ruszyła kampania "Twoja bezpieczna WuKaDka"

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. jako przewoźnik i zarządca infrastruktury poprawia bezpieczeństwo i komfort podróży naszych pasażerów.     W tym celu Spółka podejmuje szereg działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa na terenie kolejowym a w szczególności na przejazdach kolejowo-drogowych zlokalizowanych na naszej linii. W dniu 6 maja br. WKD rusza z kampanią informacyjną, pn. „Twoja bezpieczna WuKaDka”. Kampania będzie zwracać uwagę na bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych oraz kształtować postawy i zachowania sprzyjające bezpieczeństwu na terenie kolejowym.

Działania WKD w dążeniu do poprawy warunków bezpieczeństwa w 2018 roku zostały docenione przez Urząd Transportu Kolejowego. Podczas jubileuszowej Gali z okazji 15-lecia funkcjonowania UTK połączonej z finałem konkursu „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym” WKD sp. z o.o. została uhonorowana w kategorii „rozwiązanie techniczne”. Statuetka „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym” została przyznana Spółce za zrealizowanie i wdrożenie do użytkowania przedsięwzięcia związanego z zabudową samoczynnej sygnalizacji przejazdowej w obrębie przejazdów kolejowych kategorii D (samoczynnego systemu ostrzegania) na linii WKD. Uznanie Kapituły konkursowej dla działań na rzecz bezpieczeństwa wysoko podniosło poprzeczkę dla kolejnych inicjatyw podejmowanych przez WKD.

„Kwestie bezpieczeństwa są dla nas bardzo ważne. Chcemy, aby zarówno podróżni i uczestnicy ruchu drogowego mogli bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży. Stąd pomysł kampanii „Twoja bezpieczna WuKaDka”, której głównym celem jest zachęcenie kierowców do rozwagi i zdjęcia nogi z gazu przed przejazdem kolejowym.” – powiedział Tomasz Tretter, Członek Zarządu WKD.

Kampania społeczna „Twoja bezpieczna WuKaDka” rozpoczyna się 6 maja WKD jako organizator wraz z partnerami zaproszonymi do projektu będzie podejmować w ramach tej kampanii szereg akcji uświadamiających o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą brak rozwagi, brawura na drogach, pośpiech, itp., które są najczęstszymi przyczynami śmiertelnych wypadków z udziałem uczestników ruchu drogowego. Komendy Powiatowe Policji z Grodziska Mazowieckiego   i Pruszkowa będą prowadziły kontrole drogowe w najbliższej okolicy przejazdów kolejowych. W ramach działań kontrolnych kierowcy otrzymają od policjantów specjalnie opracowaną ulotkę informacyjną dotyczącą zagrożeń związanych z kolizją samochodu z pociągiem. Dodatkowo we współpracy z pozostałymi partnerami kampanii będą podejmowane zadania związane z uwrażliwieniem mieszkańców gmin, przez które przebiega linia WKD, na zagrożenie życia i zdrowia do których może dojść z udziałem pociągów na przejazdach WKD. Ponadto wspólnie z naszymi partnerami medialnymi będziemy zachęcać do właściwych zachowań na terenie kolejowym. Wywiady i audycje poświęcone tej tematyce będą prowadzone cykliczne, co miesiąc od maja do listopada.

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. realizując kampanię „Twoja bezpieczna WuKaDka” zachęca do dialogu uczestników ruchu drogowo-kolejowego a także zwraca uwagę lokalnej społeczności na problem właściwego zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych. WKD chce dotrzeć do wszystkich uczestników ruchu drogowego i uwrażliwić ich na zagrożenie panujące na przejazdach kolejowych. A wszystko to w ramach kampanii „Twoja bezpieczna WuKaDka”.

Monitor WKD LCD  AUTO Wypadek do publikacji

 

Kasy biletowe - przywrócenie godzin pracy w soboty, niedziele i święta

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. informuje, iż od dnia 8 maja 2021 r. przywraca standardowe godziny pracy kas biletowych w soboty, niedziele i święta,tj.:

 • Grodzisk Maz. Radońska – 8:00-18:30,
 • Podkowa Leśna Główna – 7:00-19:00,
 • Pruszków – 8:00-18:00,
 • Warszawa Śródmieście WKD – 7:00-21:00.

Wspólnie świętujemy Święto Flagi

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Zachęcamy naszych pasażerów do okazania szacunku do polskiej flagi i wzmacniania wiedzy o polskich symbolach narodowych promując tym samym postawy patriotyczne. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez wywieszenie flagi na naszych domach, balkonach czy w oknach.

Warszawska Kolej Dojazdowa jak co roku eksponuje barwy narodowe w siedzibie Spółki, na stacjach w Grodzisku Mazowieckim, Komorowie oraz Warszawa Śródmieście WKD. W tym dniu wraz z flagą Polski zostanie wywieszona flaga Mazowsza przedstawiająca białego orła o złotych szponach i dziobie, podkreślając swoim towarzystwem doniosły charakter Święta 2 maja. Spółka chce zwrócić uwagę w tym czasie również na najważniejszy symbol regionu w jakim zlokalizowana jest linia WKD i podkreślić przynależność do mazowieckiej wspólnoty.

Zachęcamy do wspólnego świętowania Dnia Flagi!

Przywrócenie możliwości korzystania z rampy najazdowej w pociągach typu NEWAG

AKTUALIZACJA Z DNIA 29.04.2021R.

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. uprzejmie informuje, iż w pociągach typu NEWAG (serii EN100) została przywrócona możliwość korzystania z rampy najazdowej. 


Uprzejmie informujemy podróżnych, iż do odwołania, z przyczyn technicznych, we wszystkich pociągach typu NEWAG (serii EN100) nie będzie możliwości skorzystania z rampy najazdowej.

Za utrudnienia przepraszamy.

O ponownej możliwości korzystania z rampy zostaną Państwo niezwłocznie poinformowani.”

Majówkowy zawrót głowy

Majowy weekend to wspaniały czas aby wykorzystać wolne chwile w sposób umożliwiający relaks. Dlatego WuKaDka proponuje swoim pasażerom ułożenie wspólnego planu działania i zorganizowanie ciekawych wycieczek w obrębie linii WKD. Zachęcamy do aktywnego spędzenia majówki razem z nami.

Warszawska Kolej Dojazdowa przez usytuowanie linii wśród zielonych terenów daje szereg możliwości realizacji wielu ciekawych wycieczek pieszych i rowerowych, zarówno na krótszych dystansach jak i na dłuższych trasach. To od pasażera, jego chęci oraz upodobań zależy czy wybór padnie na szlak połączony z odpoczynkiem nad wodą, zaczynający się spacerem w Tworkach a kończący swój bieg w Kaniach Helenowskich nad Zimną Wodą. Czy może zaplanowana zostanie dłuższa wyprawa pozwalająca na zapoznanie się z Krajobrazami Chełmońskiego.

Pełen wachlarz możliwości zorganizowania ciekawej wycieczki znajdą Państwo pod tym linikiem: https://wkd.com.pl/aktualnosci/1147-podrozuj-z-nami-na-wiosne.html

Dla osób chcących aktywnie spędzić czas wolny, blisko przyrody, odkrywając malownicze miejsca, WKD przygotowała szereg ofert m.in. darmowy przewóz rowerów, bilety miesięczne weekendowe, bilety abonamentowe, bilety dla seniora, itp. W ofercie WKD każdy znajdzie coś dla siebie.

Ze szczegółową ofertą WKD pasażerowie mogą zapoznać się pod tym linikiem: https://wkd.com.pl/dla-pasazerow/oferty-dla-pasazerow.html

Życząc wszystkim podróżującym pociągami WKD pogodnej i przyjemnej majówki, WuKaDka przypomina o konieczności odpowiedzialnego zachowania i przestrzeganiu zasad sanitarnych, pozwalających na wspólne dbanie o nasze zdrowie. Dla naszego wspólnego dobra pamiętajmy o zakrywaniu nosa i ust na peronie i w pociągach, zachowajmy bezpieczną odległość oraz często dezynfekujmy ręce.


Monitor WKD LCD  Majówka 2021 05 20 002

Dbajmy o nasze otoczenie - 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Ziemi

Międzynarodowy Dzień Ziemi to dobra okazja do przypomnienia i zachęcenia naszych pasażerów do dbania o utrzymanie porządku wokół nas. Stosujmy w swoim życiu zasady ekologii, troszczmy się o przyrodę i o to by wokół nas było czysto. Takie zachowanie nie jest trudne, a pomoże spowolnić niekorzystne zmiany zachodzące w środowisku naturalnym spowodowane działalnością człowieka i cieszyć się w pełni otaczającą nas przyrodą.

Linia kolejowa WuKaDki przebiega przez wiele zielonych i urokliwych terenów, które niekiedy niestety traktowane są jak wysypiska śmieci. Spółka przykłada dużą wagę do porządku i czystości, aby pasażerowie w miły i komfortowy sposób mogli odbywać podróże, relaksując się pięknem przyrody roztaczającym się za oknem pociągu. Na każdym kroku WKD podkreśla szacunek dla natury, nie tylko poprzez oferowanie ekologicznych przejazdów – bez emisji dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery, ale również wykorzystując w coraz większym stopniu przyjazne środowisku naturalnemu rozwiązania technologiczne, np. fotowoltaikę, czy też umożliwiając zakup elektronicznych biletów przez komórkę a w niedalekiej przyszłości przez stronę internetową www.wkd.com.pl.

WuKaDka zachęca wszystkich pasażerów do dbania o nasz wspólny dom, naszą planetę Ziemię poprzez stosowanie w życiu codziennym proekologicznych postaw. Jest na to wiele sposobów. A my zacznijmy od tych najprostszych jakimi są troska o zieleń, oraz zachowanie czystości i porządku we wspólnej przestrzeni. Pamiętajmy, że porzucone śmieci nie znikają bez śladu i nie są obojętne dla natury ale rozkładają się bardzo, bardzo wolno i są niebezpieczne dla naszego środowiska naturalnego, tj. roślin, zwierząt, gleby, wód i człowieka. Stanowią także zagrożenie pożarowe a palące się śmieci emitują do atmosfery toksyczne substancje.

Zwracajmy zatem uwagę, by nasze zachowanie jak najmniej szkodziło przyrodzie, by wszystkie śmieci trafiały do kosza, w miejsca do tego przeznaczone, aby trawniki nie były deptane, zieleń niszczona, a samochody były parkowane w miejscach przeznaczonych do tego celu. Takie małe rzeczy pozwolą cieszyć się czystą i zadbaną przestrzenią. Pamiętajmy, że to od nas samych zależy czy otaczające nas środowisko będzie zdrowe i przyjazne a podróż uprzyjemniona będzie pięknymi widokami przyrody.

PLAKAT 3 EKO WKD 002

Zawieszone funkcjonowanie kasy biletowej w Komorowie oraz na stacji Warszawa Ochota WKD

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. informuje, iż od dnia 1 kwietnia 2021 r. do odwołania zawieszone zostaje funkcjonowanie kasy biletowej w Komorowie oraz na stacji Warszawa Ochota WKD.

Bilety WKD można nabyć w automatach biletowych zainstalowanych w w/w lokalizacjach, za pośrednictwem aplikacji mobilnych mPay i SkyCash oraz w innych uprawnionych punktach zlokalizowanych na pozostałych stacjach/przystankach WKD lub w przedsprzedaży tj. „na zapas”.

Za powstałe utrudnienia serdecznie przepraszamy.

Zachęcamy do odwiedzania naszego kanału na Youtube

Warszawska Kolej Dojazdowa zachęca do odwiedzania naszego kanału na Youtube. W dniu dzisiejszym został zamieszczony filmik pt. “Jesteśmy dla Was 7 dni w tygodniu”. Na kanale mogą Państwo obejrzeć również inne, wcześniej zamieszczone materiały, niektóre z nich możecie Państwo zobaczyć na monitorach LCD w pociągach WKD. W maju br. na kanale zostanie umieszczony pierwszy z kilku filmików poświęconych wypadkom na przejazdach kolejowych.
Link do naszego kanału Youtube poniżej:
https://www.youtube.com/channel/UC6Ue3yBrCOnB1oyHMHUs_7w

Życzymy miłego ogladania!

Zachowujmy się odpowiedzialnie

Pandemia po raz kolejny przybrała na sile a jej dynamiczny przebieg motywuje większość z nas do przestrzegania zaleceń sanitarnych. Jednak w tym trudnym czasie wszyscy musimy zdawać sobie sprawę, że tylko od naszego odpowiedzialnego zachowania zależy, czy transmisja zakażeń koronawirusem straci na sile. Dlatego „zachowujmy się odpowiedzialnie”.

Drodzy pasażerowie, przypominamy, że w dalszym ciągu obowiązuje zasłanianie ust i nosa za pomocą maseczki - chusty, „kominy”, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem. Bardzo ważne są również częsta dezynfekcja rąk oraz zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego w przestrzeni publicznej. Gorąco zachęcamy aby w pociągach, na przystankach, w kasach i innych wspólnie użytkowanych miejscach zasłaniać skutecznie drogi oddechowe. Pamiętajmy, że to nasze odpowiedzialne zachowanie wpływa na ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii oraz ryzyka zakażenia COVID-19.

W trosce o wspólne bezpieczeństwo, w celu ograniczenia kontaktu pasażerów z przyciskami otwierania drzwi w pociągach, Warszawska Kolej Dojazdowa przywróciła zasadę automatycznego ich otwierania przez maszynistę. Ponadto WKD przeciwdziałając rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 nadal regularnie dezynfekuje i ozonuje pojazdy aby zminimalizować transmisję wirusa.

Aktualne informacje, nt. strategii walki z epidemią i profilaktyki zdrowotnej w walce z COVID-19 dostępne są na stronie www.gov.pl/web/koronawirus.

 

 

Zachowujmy się odpowiedzialnie, wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo i zdrowie!
 

kolej na odpowiedzialność ekran 1920x1080 04.03.2021 002

 

ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU POCIĄGÓW W DNIACH 10-11.04.2021 (SOBOTA, NIEDZIELA)

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. uprzejmie informuje, że w związku z robotami budowlanymi w obrębie stacji Warszawa Zachodnia (peron nr 1 – WKD) w sobotę i niedzielę: 10-11.04.2021 na linii WKD zostaną wprowadzone ograniczenia w ruchu pociągów oraz będzie obowiązywać specjalny rozkład jazdy.

Ruch pociągów WKD w ww. dniach zostanie całkowicie wstrzymany (całodobowo, po obydwu torach) na odcinku Warszawa Reduta Ordona – Warszawa Śródmieście WKD.

ORGANIZACJA RUCHU POCIĄGÓW WKD ORAZ ZASTĘPCZEJ KOMUNIKACJI AUTOBUSOWEJ WKD:

 1. Pociągi WKD będą kursowały w następujących relacjach:
  a) Grodzisk Mazowiecki Radońska – Warszawa Reduta Ordona
  b) Milanówek Grudów – Warszawa Reduta Ordona
  z przesiadką dla podróżnych odbywających przejazd w relacji do centrum i z powrotem do zastępczej komunikacji autobusowej na przystanku osobowym „Warszawa Aleje Jerozolimskie”

 2. Odcinek Warszawa Reduta Ordona – Warszawa Śródmieście WKD będzie całkowicie zamknięty dla ruchu pociągów.
 3. Na odcinku Komorów – Warszawa Reduta Ordona ruch pociągów będzie odbywał się dwukierunkowo po obydwu torach, tj. dwukierunkowo po torze nr 1 (tor prawy w kierunku od Warszawy do Komorowa, którym podstawowo będą się poruszały pociągi w relacjach do/z Grodziska Mazowieckiego) oraz dwukierunkowo po torze nr 2 (tor prawy w kierunku od Komorowa do Warszawy, którym podstawowo będą się poruszały pociągi w relacjach z/do Milanówka).
 4. Na odcinku Warszawa Aleje Jerozolimskie – Warszawa Śródmieście WKD zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.
 5. Na przystanku osobowym Warszawa Aleje Jerozolimskie zostanie zorganizowany punkt przesiadkowy pomiędzy pociągami WKD oraz pojazdami zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA) WKD obsługującymi relację Warszawa Aleje Jerozolimskie – Warszawa Śródmieście WKD. Pojazdy ZKA oznaczone jako „ZA1” będą zatrzymywać się na przystankach autobusowych ZTM w zespole przystankowym pn. „PKP WKD Aleje Jerozolimskie”, zlokalizowanych na wiadukcie nad torami linii kolejowej WKD.
 6. W autobusach komunikacji zastępczej nie ma możliwości zakupu biletu WKD. Przypominamy, że bilety jednorazowe WKD można zakupić „na zapas” w kasach biletowych, biletomatach oraz punktach ajencyjnych (sklepach, kioskach) na linii WKD.
 7. Podróżni korzystający z zastępczej komunikacji autobusowej zobowiązani są do podróżowania tą komunikacją na podstawie ważnego biletu WKD jednorazowego lub okresowego. W związku z brakiem możliwości skasowania biletu jednorazowego w autobusie, pasażerowie rozpoczynający podróż zobowiązani są skasować odręcznie bilet jednorazowy w miejscu przeznaczonym na odcisk datownika, wpisując w sposób trwały datę, godzinę i minuty rozpoczęcia przejazdu.

ZASADY ZWROTU BILETÓW WKD:

 1. W odstępstwie od terminów wskazanych w § 13 Regulaminu Przewozu Osób, Rzeczy i Zwierząt przez spółkę Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o.        (RPO-WKD), podróżni, którzy zrezygnują z przejazdów pociągami WKD mogą dokonać zwrotu biletów okresowych odcinkowych: tygodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych i kwartalnych zakupionych najpóźniej 9 kwietnia 2021 r. i ważnych na przejazdy w dniu 10 kwietnia 2021 r. i później:
    - całkowicie niewykorzystanych,
    - częściowo niewykorzystanych, proporcjonalnie do liczby dni niewykorzystanych
  bez potrącania odstępnego.
 2. Zwrotu biletów całkowicie lub częściowo niewykorzystanych dokonują odpowiednio:
  a) kasy biletowe - w przypadku biletów zakupionych w kasach;
  b) Biuro Obsługi Klienta w Warszawie (stacja metra „Centrum” – lokal 2009C, Pasaż Handlowy; punkt czynny jest od pn. do pt. w godz. 9:00 – 18:00,              tel. 801 789 405, bok@otieuropa.com ) – w przypadku biletów zakupionych w automatach biletowych.

DOSTĘPNOŚĆ BILETÓW WKD WZDŁUŻ TRASY OBSŁUGIWANEJ PRZEZ ZASTĘPCZĄ KOMUNIKACJĘ AUTOBUSOWĄ WKD:

W tabeli podano lokalizacje przystanków zastępczej komunikacji autobusowej z najbliższym punktem umożliwiającym zakup biletu WKD:

Lp.

PRZYSTANEK AUTOBUSOWEJ KOMUNIKACJI ZASTĘPCZEJ

PUNKT BILETOWY

1.

W-wa Al. Jerozolimskie – przystanek autobusowy ZTM: PKP WKD ALEJE JEROZOLIMSKIE 01/02

automat biletowy zlokalizowany na p.o. Warszawa Aleje Jerozolimskie

2.

W-wa Zachodnia WKD – przystanek autobusowy ZTM: DWORZEC ZACHODNI 01/02 (Aleje Jerozolimskie)

kasa biletowa oraz automat biletowy zlokalizowane na p.o. Warszawa Zachodnia   WKD

3.

W-wa Ochota WKD – przystanek autobusowy ZTM: PLAC ZAWISZY 02/03 (Aleje Jerozolimskie)

kasa biletowa oraz automat biletowy zlokalizowane na p.o. Warszawa Ochota WKD

4.

W-wa Śródmieście WKD – przystanek autobusowy ZTM: DWORZEC CENTRALNY 06 Aleje Jerozolimskie za rondem Czterdziestolatka w kierunku placu Zawiszy

kasa biletowa oraz automat biletowy zlokalizowane na stacji  Warszawa Śródmieście WKD


HONOROWANIE WSPÓLNEGO BILETU ZTM-KM-WKD:
 

W autobusach komunikacji zastępczej na całej uruchomionej relacji Warszawa Śródmieście WKD - Warszawa Aleje Jerozolimskie honorowane są wszystkie bilety ZTM objęte ofertą "Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD", tj.:

 1. okresowe 30 i 90 dniowe zakodowane na Warszawskiej Karcie Miejskiej (oraz Elektronicznej Legitymacji Studenckiej)
 2. dobowe
 3. 3-dniowe
 4. weekendowe
 5. weekendowe grupowe
 6. bilet seniora
 7. dla dziecka z rodziny posiadającej troje dzieci
  oraz uprawnienia do bezpłatnych i ulgowych przejazdów na podstawie stosownych Uchwał Rady Miasta Stołecznego Warszawy.

OKRES OBOWIĄZYWANIASPECJALNEGO ROZKŁADU JAZDY POCIĄGÓW WKD ORAZ ZASTĘPCZEJ KOMUNIKACJI AUTOBUSOWEJ WKD:

UWAGA: Specjalny rozkład jazdy obowiązuje od nocy z piątku na sobotę - godz. 3:00 (09/10.04.2021), do nocy z niedzieli na poniedziałek - godz. 3:00 (11/12.04.2021).


Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. zwraca się z uprzejmą prośbą o szczegółowe zapoznanie się z organizacją ruchu pociągów WKD oraz zastępczej komunikacji autobusowej w okresie ograniczeń, w celu zaplanowania dogodnej podróży.

Za wszelkie utrudnienia w podróżowaniu związane z wprowadzeniem tymczasowej organizacji ruchu serdecznie przepraszamy.


Tabele specjalnego rozkładu jazdy pociągów WKD oraz zastępczej komunikacji autobusowej WKD obowiązującego w sobotę i niedzielę: 10-11.04.2021

Pobierz specjalny rozkład jazdy pociągów WKD oraz zastępczej komunikacji autobusowej WKD ważny w dniach: 10-11.04.2021 - kierunek: Grodzisk Mazowiecki / Milanówek - Warszawa

Pobierz specjalny rozkład jazdy pociągów WKD oraz zastępczej komunikacji autobusowej WKD ważny w dniach: 10-11.04.2021- kierunek: Warszawa - Grodzisk Mazowiecki / Milanówek