Wiosna to przede wszystkim dłuuuugo wyczekiwane słońce, a jak jest słońce to jest nadzieja, energia i radość. W naszych głowach rodzą się nowe pomysły, plany, bierzemy głęboki oddech i czerpiemy garściami to co daje nam budząca się do życia przyroda. Na ciekawe wycieczki w objęciach natury szlakiem WuKaDki zapraszamy Was serdecznie! Nasza okolica ma tak wiele do zaoferowania, co roku proponujemy Wam kolejne miejsca warte odwiedzenia.

Poniżej kilka propozycji DO ZOBACZENIA NA SZLAKU WKD!

Zacznijmy od Grodziska Mazowieckiego

Nie sposób opisać tego co oferuje Grodzisk Mazowiecki, miasto o 500-letniej tradycji, które wciąż prężnie się rozwija i otwiera na swoich mieszkańców, przyciąga kulturowym i przyrodniczym bogactwem. Dlatego planując wycieczki ścieżkami Grodziska z pewnością należy wesprzeć się aplikacją Poznaj Grodzisk Mazowieckihttps://play.google.com/store/apps/details?id=com.geotechnology.grodzisktour&hl=pl&gl=US

My tym razem prezentujemy miejsce, które funkcjonuje stosunkowo od niedawna – jest to Dworek Adama Chełmońskiego w Adamowiźnie, który oprócz wydarzeń kulturalnych, jest również wyjątkowym miejscem spotkań z przyrodą. Wiosną organizatorzy proponują więcej atrakcji na zewnątrz w otulinie pięknego parku porośniętego starodrzewiem. W 1899 roku właścicielem malowniczego terenu położonego nad rzeką Mrowną w młynarskiej osadzie Stare został dr Adam Chełmoński, brat malarza Józefa Chełmońskiego. W 1900 r. na pobliskim wzniesieniu posadowiony został dom przeniesiony z niedalekiej Kuklówki. Wokół dworku powstał park wykorzystujący zachowany starodrzew oraz naturalne ukształtowanie terenu. W 2006 roku gmina Grodzisk Mazowiecki zakupiła od potomków Adama Chełmońskiego dworek. Po  rewitalizacji w listopadzie 2020 roku został otwarty dla mieszkańców Grodziska jako filia Ośrodka Kultury. Stąd w dworku odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych takich jak: letnie koncerty, plenery malarskie, liczne warsztaty rękodzielnicze, spotkania, wernisaże czy kiermasze. Zachęcamy do odwiedzenia tego pięknego miejsca.

Spacer pieszy lub rowerowy szlakiem milanowskich willi!

Milanówek - Miasto-ogród. Większość obszaru przedwojennego Milanówka wpisana jest do krajowego rejestru zabytków jako zespół urbanistyczno-krajobrazowy – liczy on ok. 400 willi i budynków o wartościach historycznych.  Szlak „Wille Milanowskie” prowadzi wzdłuż najciekawszych wybranych 31 obiektów zabytkowej architektury willowej i jest częścią większego projektu „Milanówek w jeden dzień”. https://milanowek.pl/kalendarz-wydarzen/1005-menu-glowne/poznaj-milanowek/3351-milanowek-w-jeden-dzien-szlaki-turystyczne

Wille prezentują różnorodne style architektoniczne oraz materiały, z których je zbudowano w okresie pierwszego 30-lecia XX w. Przed każdym budynkiem znajduje się tablica z krótkim opisem historii danej willi oraz jej architektury. Na tablicach umieszczono mapkę lokalizującą budynek, z zaznaczeniem drogi w kierunku następnej willi na szlaku. Tym razem zwracamy szczególną uwagę na jeden z piękniejszych przykładów zabytkowej architektury Milanówka, którym jest Willa Waleria.  Wzniesiona w 1910 r. według własnego projektu aktora i reżysera Rufina Morozowicza dla jego żony Walerii z Kotowiczów jako okazały budynek w stylu zmodernizowanego historyzmu. Elewację główną charakteryzuje trójosiowy centralny ryzalit, przed którym wstawiono ganek kolumnowy z paradnymi schodami prowadzącymi do ogrodu. W 1915 roku budynek został częściowo zniszczony, następnie odbudowano go, nieco zmieniając bryłę. Po śmierci właścicieli willę odziedziczyła ich córka Maria Morozowicz. Poślubiła ona wybitnego rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego, który w 1925 r. zdobył Grand Prix w Paryżu na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych za "Kapliczkę Bożego Narodzenia", a w 1935 r. wygrał konkurs na realizację sarkofagu marszałka Piłsudskiego. Po II wojnie światowej Maria Morozowicz-Szczepkowska otworzyła w willi Warszawski Teatr Objazdowy "Problemy", w którym wystawiała swoje sztuki. Po śmierci Szczepkowskich ich jedyna córka Hanna Mickiewicz w 1978 r. urządziła w budynku prywatne muzeum prac ojca, a w 2007 r. willę wraz z kolekcją rzeźb zakupiło miasto Milanówek. Już niedługo w Willi powstanie interdyscyplinarne miejsce edukacji kulturalnej, gdzie mieszkańcy będą mogli spotkać się w przestrzeni wystawienniczej, skorzystać z pracowni warsztatowych oraz ogrodu, a także zwiedzić pracownię Jana Szczepkowskiego!

Podkowa Leśna – wille pałacyki i ….szklane domy!

Miasto-ogród Podkowa Leśna leży zaledwie 25 km od centrum Warszawy. To niewielkie miasteczko posiada swój niepowtarzalny urok i klimat. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to wszechobecna zieleń wzdłuż ulic, na skwerach i prywatnych posesjach. Przede wszystkim są to drzewa, w większości opatrzone znakiem Pomnik Przyrody. I ogrody otaczające stare, przedwojenne, wille. Najpiękniej jest tu wiosną, kiedy kwitną głogi, buki, magnolie, rododendrony, forsycje, fiołki i przebiśniegi. Poniżej wybrane miejsca do odwiedzenia.

Willa Krychów 
Powstała w latach 30. XX wieku modernistyczna willa o eleganckiej fasadzie, z pięknymi wysokimi oknami. Nazwa willi pochodzi od Krystyny, imienia córki Tadeusza Baniewicza, który wybudował dla niej dom. Tadeusz Baniewicz był jednym ze współzałożycieli Miasta Ogrodu Podkowa Leśna i dyrektorem Elektrycznych Kolei Dojazdowych, zaangażowany w elektryfikację tramwajów warszawskich. Po wojnie zamieszkał tutaj jego zięć – znany archeolog Kazimierz Michałowski, który w willi prowadził Pracownię Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk. Obecnie willa pozostaje w rękach prywatnych, a jej piękno można podziwiać od strony ulicy Kwiatowej.

Pałacyk Myśliwski
Wybudowany w stylu neogotyckim pałacyk myśliwski z lat 20. XX wieku należał do Stanisława Lilpopa, właściciela okolicznych terenów, który stąd udawał się na polowania do pobliskich lasów. Kolejnymi właścicielami obiektu była rodzina Kazimierza Gayczaka będącego pionierem elektryfikacji polskich miast i dyrektorem koncernu Siła i Światło – przedsiębiorstwa, które stanęło na czele budowy kolei dojazdowej z Podkowy Leśnej do Warszawy. Pałacyk jest własnością prywatną i można go podziwiać od strony ulicy Jana Pawła II, pomiędzy ulicami Modrzewiową i Lipową.

Szklany dom Ireny Krzywickiej.
Położony przy ulicy Sosnowej szklany dom został wzniesiony przez Irenę Krzywicką w końcówce lat 20. XX wieku, zaprojektowany przez kuzyna pisarki – architekta Maksymiliana Goldberga. Z przyczyn ideowych Irena Krzywicka zdecydowała się na styl międzynarodowy w przeciwieństwie do polskiej tradycji architektonicznej.  Budynek nie był przystosowany do mieszkania w nim zimą, powstał z myślą jako domek letniskowy. Również z przyczyn ideowych miała się w nim znajdować biblioteka publiczna. Szklany dom stał się miejscem spotkań literatów i artystów. Bywali tutaj Tadeusz Boy-Żeleński, Jan Parandowski, Jarosław Iwaszkiewicz, Jerzy Andrzejewski. Obecnie pozostaje w rękach prywatnych i można go podziwiać od strony ulicy Sosnowej.

Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz w multimedialnych przewodnikach Warsawpolis Guide lub „Podkowa Mówi”. Można je pobrać z  Google Play oraz App Store.

Otrębusy zapraszają na koncerty/spektakle Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „MAZOWSZE”.

Niedaleko wsi Otrębusy położona jest miejscowość Karolin. W tym przepięknym zakątku Gminy Brwinów swoją siedzibę ma najsłynniejszy polski Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „MAZOWSZE”, powołany do życia przez wybitnego profesora Tadeusza Sygietyńskiego w 1948 r. Siedzibę Zespołu okala przepiękny park, w którym można spędzić czas blisko natury, a także odwiedzić otwarte w 2021 r. Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”. W 2010 r. Spółka podjęła współpracę z „Mazowszem” w zakresie oferty pn. Wukadką z biletem „Mazowsza”, która umożliwia przejazdy pociągami WKD na koncerty/spektakle Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „MAZOWSZE” odbywający się w sali widowiskowej „Matecznik Mazowsze" w Otrębusach na podstawie biletu na koncert/spektakl.

Rowerowo po Gminie Michałowice.

Gmina Michałowice zaprasza do spędzania wolnego czasu rowerowo. Wciąż rozbudowywana jest sieć dróg rowerowych. Warto tu wybrać się na rodzinną wycieczkę i poznać zakątki gminy - ciekawe i piękne jej miejsca. Ścieżki rowerowe w Gminie Michałowice:

  • wzdłuż torów WKD w Regułach od al. Powstańców Warszawy do ul. Zielonej,
  • wzdłuż rzeki Raszynki od al. Powstańców Warszawy do ul. Kolejowej w Michałowicach,
  • od Urzędu Gminy Michałowice, wzdłuż al. Topolowej, ul. Kolejową, ul. Kasztanową w Michałowicach-Wsi,
  • Szkolna w Michałowicach,
  • Kolejowa w Michałowicach,
  • Jesionowa  w Michałowicach,
  • od Pruszkowa, ul. Pęcicką i ul. Parkową do kościoła w Pęcicach,
  • od Dworu Polskiego w Pęcicach, al. Powstańców Warszawy i ul. Regulską do ul. Bodycha w Regułach,
  • Ireny w Komorowie,
  • Raszyńska w Michałowicach,
  • Parkowa, od ul. Jesionowej do ul. Rynkowej w Michałowicach,
  • Ryżowa w Opaczy-Kolonii,
  • Środkowa w Opaczy-Kolonii,
  • Migdałowa w Opaczy-Kolonii,
  • Czysta w Opaczy-Kolonii,

Ścieżki edukacyjne:

  • ścieżka dydaktyczna w lesie w Granicy,
  • ścieżka turystyczno-edukacyjna wzdłuż rzeki Raszynki od Malich do al. Powstańców Warszawy (fauna i flora).

i Michałowice przyrodniczo – nad rzeką, w parku, w lesie…

Rzeka Utrata

Rzeka Utrata ma źródło poza granicami gminy Michałowice i daleko poza nimi uchodzi do Bzury. Za to w Gminie Michałowice panuje niepodzielnie. Przecina teren gminy w połowie, poczynając od Komorowa, a kończąc na północno-zachodniej granicy z sąsiednim Pruszkowem, tuż za rozległymi Stawami Pęcickimi.

Rzece w gminie towarzyszą łąki i fragmenty naturalnych lasów. W jej dolinie spotkać można niezwykłe okazy drzew i zarośli, gdzie swoje gniazda uwiły liczne gatunki ptaków.

Do najpiękniejszych miejsc należą dwa odcinki rzeki:

  • od zalewu w Komorowie do jazu w Pęcicach, przez piękne rozlewiska, na których obecne są bobry, zimorodki i bieliki,
  • od jazu w Pęcicach do Parku Potulickich, płynąc m.in. pod koronami przepięknych dębów.

Zalew w Komorowie to dar rzeki Utraty dla zachodniej części gminy Michałowice. Akwen o powierzchni 6 ha pełni rolę zbiornika retencyjnego, jego głównym zadaniem jest ochrona przeciwpowodziowa nieruchomości, ale dla mieszkańców i turystów jest także dobrym miejscem do wypoczynku. U jego brzegu znajduje się skwer z placem zabaw, stołami piknikowymi i altanką, Choć w samym zalewie nie można się kąpać, to i tak jest to idealne miejsce na rodzinny piknik. Jesienią i wiosną zalew zmienia się w królestwo ptaków. Można tu spotkać czaple, łabędzie i kilka gatunków kaczek, w tym cyraneczki, krzyżówki i głowienki.  Warto przyjrzeć się szczególnie tym ostatnim, ponieważ odznaczają się niezwykłymi umiejętnościami nurkowania.

Park w Regułach
Zabytkowy podworski park w sercu Reguł. W zachował się w nim stary drzewostan, który daje schronienie rozmaitym gatunkom ptaków. W parku funkcjonuje świetlica, będąca miejscem spotkań mieszkańców. Nieopodal znajduje się strefa rekreacji, z której chętnie korzystają zarówno młodsi, jak i starsi.

Las Granicki
Las Granicki jest bardzo cennym walorem środowiska przyrodniczego są dwa stosunkowo duże kompleksy leśne na południu gminy: uroczysko oraz przyległa część uroczyska Popówek. 

Las w Komorowie
Naturalną zieloną granicą Komorowa jest las mieszany z dominacją sosen i dębów. U jego wrót od strony osiedla znajdują się ogródki działkowe. To małe królestwa tych, którzy do Komorowa przyjeżdżają, aby odpocząć. Zadbane alejki między ogródkami mają nazwy drzew, zwierząt, kwiatów. Ale to nie wszystko, co w komorowskim lesie czeka na miłośników przyrody. Turyści chętnie korzystają z czerwonego szlaku, który wytyczono z uwzględnieniem najciekawszych krajobrazowo miejsc w tym zielonym zakątku. W sezonie warto wybrać się także na grzybobranie, czy zwyczajnie – na długi i przyjemny spacer.

Przywitaj WIOSNĘ z WuKaDką! Zapraszamy do wspólnych wiosennych podróży szlakiem zabytków i kultury w objęciach natury…