Urząd Transportu Kolejowego organizuje specjalną edycję akcji „Kolejowa Kropla Krwi”. Szczególnie teraz zapasy krwi mogą okazać się potrzebne.

Pobór krwi będzie wykonywany w ambulansie Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SP ZOZ ustawionym w pobliżu siedziby UTK, przy Al. Jerozolimskich 134 w Warszawie, 4 marca od godz. 9.00.

 

mapka utk

 

Krew to bezcenny lek, który nie ma zamiennika, bo dotąd nie wynaleziono jej substytutu. Krwiodawstwo jest więc niezastąpionym systemem leczenia, ale również szlachetną ideą dzielenia się z drugą osobą. To oddawanie cząstki siebie dla ratowania zdrowia i życia potrzebujących. Dziś – w obliczu toczących się walk w Ukrainie trzeba pomyśleć o uzupełnieniu krajowych rezerw. Zgodnie z informacjami aktualnymi na 28 lutego centra krwiodawstwa na Ukrainie mają zapewnione odpowiedni zapasy krwi. Narodowe Centrum Krwi informuje, że publiczna służba krwi na bieżąco analizuje zmieniającą się sytuację i dostosowuje działania do aktualnych potrzeb w zakresie leczenia krwią i jej składnikami. Krwią zawsze warto się dzielić.

„Postanowiliśmy w tym roku zorganizować specjalną edycję akcji Kolejowa Kropla Krwi. Do udziału zapraszamy pracowników spółek kolejowych, przedstawicieli całego sektora oraz wszystkie osoby, które mogą pomóc potrzebującym. Krew jest darem człowieka dla człowieka. Oddając ją ratujemy wiele ludzkich istnień, a dzielenie się nią jest symbolem życia, poświęcenia i bohaterstwa” –do udziału zachęca Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Aby wziąć udział w akcji należy dokonać rejestracji przez interaktywny formularz pod adresem https://utk.gov.pl/krew.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ODDANIA KRWI?

Przygotowując się do oddania krwi warto pamiętać o obowiązujących zasadach. Centra Krwiodawstwa apelują o odpowiedzenie przygotowanie się i zapoznanie z zasadami powodującymi dyskwalifikację kandydata.

Należy pamiętać, że krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, która:

  • waży co najmniej 50 kilogramów,
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie była leczona krwią i preparatami krwiopochodnymi,
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonywanej akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

W dniu oddania krwi należy być wypoczętym nie mieć objawów przeziębienia. Trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Szczegółowe zasady dyskwalifikujące znajdują się na stronie Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Prosimy o zapoznaje się z nimi przed podjęciem decyzji o udziale w akcji.